Tabanca sitemize hoşgeldiniz, 01 Temmuz 2016

Kurusıkı Tabanca Nedir?

Kurusıkı Tabanca Nedir?

Çekirdeği olmayan, yalnızca barut doldurulmuş silahlara ve bunların mermilerine ‘kurusıkı’ adı verilir. Üzerinizde taşıyabildiğiniz, tam otomatik olmayan, hafif ateşli silahlar ise ‘tabanca’ olarak adlandırılır. Havalı tabancadan farkı ateşlendiği zaman herhangi bir bilye, vs. maddeyi fırlatmamasıdır. İngilizce’de ‘blank’ ya da ‘blank gun’ olarak geçen bu silah türü, yaklaşık olarak otuz santimetrelik bir etki alanına sahiptir. Havai fişek gösterileri esnasında kullanılanlar da bu silahlardır.
Görüntü ve ses olarak gerçek bir tabancadan pek farkı almayan kurusıkı tabancanın satın alınması ve kullanılması izne tabidir. Ancak onsekiz yaşından büyük ve daha önce ateşli silahlarla ilgili bir suçtan hüküm giymemiş kişiler satın alabilirler. tabanca.gen.tr Ayrıca kamusal alanda birey üzerinde taşınması, ve reklam / tanıtımının yapılması da yasaklanmış ve para cezası konulmuştur. Üzerinde bu silahın bulunduğu kişilere para cezası uygulanır, ve silah da el konularak kamu malı haline gelir.

Belirli bir mesafeden bu silahları gerçek tabancadan ayırt etmek mümkün olmayabilir, ancak kanunen zorunlu olarak, kurusıkı tabancaların üzerinde bir işaret bulunması gerekmektedir. Böylece gerçek silahlardan ayırt edilebilirler.

Kurusıkı tabancaların satışı, ithal ve ihraç edilmesi  ise yine yasalar tarafından düzenlemiştir. Kurusıkı tabancaları ancak mermi, av malzemesi ve tüfek satışı yapan ruhsatlı bayilerin satabilir. Yine bu bayiler, ellerindeki kurusıkı tabancaları bir ay içerisinde bulundukları yerdeki Mülki Amirliğe bildirmekle yükümlüdür.

Kurusıkı silahlarla ilgili belki de en önemli konu, bu tabancaların gerçek silaha dönüştürülmesidir. İzinsiz olarak bunu gerçekleştiren kişiler hakkında hapis ve para cezası yaptırımı uygulanması, kanunda belirtilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz